Skip to main content

OTKRIVANJE SVJETLA U TAMI: BORBA PROTIV KARCINOMA DOJKE

Karcinom dojke, iako je često sjenovita riječ koja budi strah i tjeskobu, također nosi sa sobom nadu, hrabrost i mogućnost prevencije. Upravo iz tog razloga, nedavno smo pripremili anketu o prevenciji i otkrivanju karcinoma dojke.

U ovom blogu, želimo vam pružiti uvid u rezultate naše ankete, ali također i podijeliti s Vama dodatne informacije o karcinomu dojke.

U nastavku, istražit ćemo ključne informacije o karcinomu dojke, rizičnim faktorima i načinima prevencije. Također ćemo podijeliti sa vama inforomacije koje smo saznali iz naše ankete, kako bi zajedno doprinijeli boljem razumijevanju ove bolesti.

Spremni ste pridružiti nam se u ovoj borbi za zdravlje žena širom svijeta? Nastavite čitati i budite svjesni važnosti prevencije i ranog otkrivanja karcinoma dojke.

ŠTA JE TO KARCINOM DOJKE?

Rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoje osobine te počnu nekontrolisano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.

Uzrok nastanka raka dojke uglavnom je nepoznat. Mnoge epidemiološke studije pokazuju da postoji više poznatih faktora rizika koji su povezani s nastankom raka dojke.

Rak dojke može biti zaista ozbiljno oboljenje. Zato je prevencija i redovan pregled i samopregled od iznimne važnosti.

Naši ispitanici su se također složili s tim da je rak dojke teško oboljenje.

Iako je uzrok raka dojke nepoznat, svi navedeni faktori mogu utjecati na njegov nastanak i daljnji razvoj. Stres i brz način života zasigurno ima bitnu ulogu u tome.

Zato je jako važno u ovom brzom načinu života pronaći svoj mir, trenutak za sebe, sreću, zadovoljstvo i zahvalnost. Znati usporiti, živjeti u trenutku, učiniti nešto lijepo za sebe i posvetiti se sebi. Za očuvanje našeg zdravlja od iznmimne je važnosti slušati svoje tijelo i brinuti o njemu. Neka ovaj blog bude podsjetnik da već danas uradite nešto lijepo za sebe.

MAMOGRAFIJA I ULTRAZVUK

Iako većina naših ispitanika zna za šta se koristi mamografija, većina nikada nije bila na mamografiji. Dobra vijest je, da je većina naših ispitanika bila na ultrazvuku dojki.

Većina ispitanika zna razliku između mamografije i ultrazvuka dojki.

Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se otkrivaju tumori i druge promjene dojke koje su premalene da bi se mogle napipati. Dokazano je da mamografija bilježi promjene na dojci oko dvije godine ranije od kliničkog pregleda zasnovanog na pojavi simptoma ili opipljive kvržice.

Prvi mamografski pregled dojki svaka žena treba napraviti između 38. i 40. godine života. Kod žena s pojavnošću raka dojke u bližnjih srodnika, preporučuje se ranije započinjanje redovitih mamografskih pregleda jednom godišnje.

Iako je mamografija izuzetno vrijedna i nezamjenjiva pretraga u otkrivanju i najmanjih karcinoma, treba naglasiti da se mamografijom ne može prikazati 15-20% karcinoma dojki, posebno kad se radi o dojkama s gustom žljezdanom strukturom.

Ultrazvuk je radiološka dijagnostička metoda koja za snimanja koristi zvuk visoke frekvencije. Smatra se potpuno neškodljivom metodom, pri čemu nema izlaganja ionizirajućim zračenjima.

Ultrazvuk, uz mamografiju, znatno povećava tačnost dijagnosticiranja dobroćudnih i zloćudnih bolesti dojke. Metoda je izbora za prikaz dojki u žena mlađe životne dobi te bitna pomoćna metoda koja se nastavlja na mamografiju. Kombinacijom mamografije i ultrazvuka dobivaju se pouzdaniji rezultati.

U žena mlađih od 40 godina, mamografija se u pravilu ne preporučuje kao rutinska pretraga. U ovoj dobnoj skupini može se jednom godišnje učiniti ultrazvučni pregled dojki. Međutim, kod žena u kojih postoji sumnja na neku zloćudnu pojavu u dojci, mamografiju ipak treba učiniti, bez obzira na životnu dob.

Iako većina naših ispitanica pregled radi u sklopu doma zdravlja, oni koji pregled rade privatno kažu da je najvažnijij razlog – PREDUGO ČEKANJE. Ispitanice koje do sada nisu bile na pregledu uglavnom kažu da je uzrok tome – NEDOSTATAK VREMENA I PROSTORA.

Ono što je važno jeste da se pregled vrlo lako može uraditi u sklopu DOMA ZDRAVLJA. Iako se uglavnom dugo čeka na termin, za sve osobe koje žele rutinski pregled naša preporuka jeste da se obrate ginekologu u sklopu njihovog doma zdravlja za pregled.

Što se tiče nedostatka vremena i prostora, nažalost u današnjem brzom životu je to razumljivo ali neka Vaše zdravlje bude Vaš prioritet broj 1. Tek kada ste zdravi možete uraditi sve druge stvari koje želite.

SAMOPREGLED DOJKE

Najvažniji način prevencije karcinoma dojke jeste samopregled dojke. Samopregled dojki je postupak koji ženi omogućuje da sama pregleda svoje grudi. Najbolje je da žena obavi pregled 5-10 dana od početka mjesečnice, a ako žena nema više mjesečnicu najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će to učiniti. Prilikom samopregleda posebnu pozornost treba obratiti na sljedeće znakove: otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje ili udubljenje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice, bolovi u dojci. Ako žena uoči bilo koji od navedenih simptoma, obavezno se treba obratiti liječniku. Prema našoj anketi veći broj ispitanika vrši samopregled.

Međutim, primijetno je da više od 40% ispitanika nije najsigurnije kako treba uraditi ovu proceduru. Zbog toga vam u nastavku pišemo o načinu samopregleda.

Samopregled se sastoji od dva dijela – promatranja izgleda i opipavanja tkiva dojki te ga je najlakše izvoditi u sklopu večernje rutine za vrijeme tuširanja u sljedeća tri koraka:

  1. ISPRED OGLEDALA

Skinite gornji dio odjeće te oslonite ruke na kukove i stisnite ih prema dolje kako bi stisnuli prsne mišiće koji se nalaze iza dojki. Promotrite svoje grudi u ogledalu. Potražite bilo kakvu promjenu tkiva i kože dojke i bradavice poput crvenila ili druge promjene boje, krasti i ranica, izbočina, uvlačenja kože i bradavica, oteklina i sl.

  1. ISPOD TUŠA

Drugi korak započnite tuširanjem i sapunanjem cijeloga tijela. Mokrim prstima prelazite malim kružnim pokretima preko dojke krećući se kružno, tako da detaljno prođete tkivo samih dojki. Obavezno prijeđite i prostor između i iznad dojki te pazušnu jamu. Koristite desnu ruku za pregled lijeve dojke te lijevu ruku za pregled desne dojke. Provjerite postoji li tvrdi čvor ili zadebljanje. Pažljivo provjerite ima li ikakvih promjena u odnosu na raniji samopregled.

  1. U LEŽEĆEM POLOŽAJU

Treći korak izvodite u ležećem položaju na krevetu. Kako biste što bolje otkrili tkivo dojke, stavite jastuk ili složeni ručnik pod rame i ruku iznad glave. Ispruženim prstima suprotne ruke pritiskajte dojku nježno u malim kružnim pokretima krećući se kružno po cijeloj dojci. Koristite najprije vrlo nježni pritisak da procijenite osjetite li što drugačije na koži, potom srednji i na kraju čvrsti pritisak da opipate i dublje tkivo. Ponovite ove korake na drugoj dojci nakon što jastuk premjestite pod suprotno rame i podignete ruku iznad glave.

ZAJEDNO ZA ZDRAVLJE

Nadamo se da Vas je naša anketa podsjetila na važnost prevencije i oktrivanja karcinoma dojke, ali i na snagu koju zajednica ima u borbi protiv ove opake bolesti. Pametne odluke o načinu života, redoviti pregledi i samopregledi dojki, te svakodnevna podrška jedni drugima, ključni su u borbi protiv karcinoma dojke.

Kroz ovu anketu, zajedno smo stvorili platformu za razmjenu iskustava, informacija i empatije. Ohrabrujemo vas da nastavite dijeliti znanje i podršku, kako biste pomogli onima koji se suočavaju s ovom bolešću. Neka ovaj blog bude podsjetnik da svaka informacija i svaki korak prema prevenciji i ranom otkrivanju karcinoma dojke ima neprocjenjivu vrijednost.

Hvala vam što ste bili dio ove važne teme i što ste se pridružili borbi za zdravlje žena širom svijeta. Nastavimo širiti svijest i nadu, jer zajedno možemo svijet učiniti sigurnijim i zdravijim mjestom za sve.

RANA DETEKCIJA SPAŠAVA ŽIVOTE!

NAĐI VRIJEME, OTIĐI NA PREGLED!

Leave a Reply